««Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքում լրացում նախատեսող օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ նիստում:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանի խոսքով առաջարկվող լրացումն առնչվում է 2022 թ. ընթացքում կուսակցություններին տրվող տարեկան նպատակային ֆինանսավորմանը, որով էլ պայմանավորված է նախագծի ընդունման հրատապությունը:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում օրենքի նախագծի վերաբերյալ առաջարկներ չեն ներկայացվել:

9 декабря на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсужден во втором чтении проект о внесении дополнения в закон об изменениях и дополнениях в Конституционный закон “О партиях”.
По словам заместителя министра юстиции А.Арутюнян, предложенное дополнение связано с   предоставляемым партиям   ежегодным целевым финансированием в течение 2022 г., чем и обусловлена актуальность принятия проекта.
Председатель комиссии В.Варданян сообщил, что в период между первым и вторым чтениями предложений по законопроекту не поступало.